Karbonhidrat Tozu Nedir ?

Karbonhidrat Tozu Nedir?

Karbonhidrat tozları kaslara hızlı bir şekilde besin alımını sağlayarak enerji sağlamaktadır. Karbonhidrat tozu hacim olarak genişlemek isteyen kişilerin özellikle antrenman yaparken kaslarını onarıp, güçlendirmelerinde yardımcı olmaktadır.

Karbonhidrat Tozu Kullanımı Olumlu Etkileri

Karbonhidrat tozu kullanımı birçok yönden vücutta olumlu etkiler oluşturmaktadır. Karbonhidrat toz formda tüketildiğinde daha hızlı bir emilim sağlandığından bu etkiler daha hızlı gelişebilmektedir. Bunların başında en bilinen kullanım alanı olan kas hacminde artış gelse de aslında başka önemli etkileri de bulunmaktadır.

Karbonhidrat Tozu Proteinlerin Etkinliğini Artırır

Spesifik olarak incelendiğinde, protein ve karbonhidrat tüketiminin birlikte yapılmasının kas iyileşme ve büyümesi üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu yapılan araştırmalarca gösterilmiştir (1). Karbonhidrat tozları yıllarca süren araştırmalarla desteklenmiş, bu bilimsel olarak hesaplanmış formüllerin özellikle uygun protein seçimi ile daha iyi çalıştığı görülmüştür. Karbonhidrat tozları amino ve proteinleri kaslara daha hızlı götürmektedir ve tek başına protein tüketmek yerine kaslarda daha iyi bir kas oluşum ortamı yaratmaktadır. Yani karbonhidrat protein tozu etkinliğini de olumlu yönde etkileyebilmektedir.

Vücuda Enerji Takviyesi Sağlar

Karbonhidratlar, metabolizma için tercih edilen ilk enerji kaynaklarıdır. Vücut ihtiyaç duyduğu tüm enerjiyi proteinlerden ve yağlardan elde edebilmesine rağmen böyle bir durumda vücut optimal seviyede çalışamaz. Karbonhidratlar tükendiğinde, oluşabilecek birkaç olasılık vardır.

İlk olasılık, bunların glikoza dönüştürülüp enerji için kullanılmasıdır. Glikoz, çalışan kaslar ve beyin için tercih edilen enerji kaynağıdır, bu nedenle tüm karbonhidratlar kullanılmadan önce glikoza dönüştürülmelidir.

Vücut enerji için glikoz harcamazsa, tüketilen karbonhidratlar glikojene dönüştürülecek ve depolanacaktır. Vücut karbonhidratları daha sonra kullanmak üzere karaciğer ve kas dokusu içinde glikojen formunda depolar. Vücudun enerjiye ihtiyacı olduğunda, bu depolanmış glikojeni parçalayabilir, glikoz haline getirebilir ve enerji için kullanabilir (2).

Vücut Geliştirmede Kas Hacmini Artırır

Tüm glikojen depoları hem karaciğer hem de kas dokusunda dolu ise, karbonhidratlar yağa dönüştürülür ve adipoz doku (vücut yağı) olarak depolanır. Açıkçası, bu çoğu vücut geliştiricinin kaçınmak istediği bir durumdur. Bu nedenle, yeterince karbonhidrat tüketmek çok önemlidir. Fakat yine de antrenman yaparken ve metabolizma süreçlerinde yakıt olarak kullanılırken vücudunuzun idare edebileceğinden daha fazla da alınmaması gereklidir. Böylece yağlanmadan kas kütlesinde bir hacim artışı sağlanabilir. Halk arasında kilo aldırıcı karbonhidrat tozu olarak da betimlenen bu ürünler aslında kasların ilk yaktıkları besin maddesi olan karbonhidratları takviye olarak almak ve kasları enerjisiz bırakmamak amacına hizmet etmektedir. Yağlanmadan kilo almak için karbonhidrat tozu kullanımında uygun egzersiz ve diyet programına uymak önem taşımaktadır.


Karbonhidrat Tozu Performansı Geliştirir

Karbonhidratların performans üzerindeki etkilerini anlamak için, öncelikle vücudun bir set sırasında farklı enerji formlarını nasıl kullandığı anlaşılmalıdır. Ağırlık kaldırmak için vücudun enerjiye ihtiyacı vardır. Adenosin Trifosfat veya kısaca ATP, kasları büzülmeye iten tek enerji kaynağıdır. Kaslar birkaç saniye kas kasılmasını desteklemek için yeterli ATP’yi depolar, bu nedenle harcananların hemen yerine koyulması gereklidir.

Eğer koyulmazsa kas kasılması duracak, yani set de bitecek ve devam edemeyecek demektir. Neyse ki vücut ATP depolarının yerini kreatin fosfat (CP) bozarak doldurur. Bu, ATP'nin hızlı temini için enerji açığa çıkarır. Kaslar yaklaşık 8-12 saniyede maksimum enerji için yeterli CP depolar. Vücut CP depoları tükendiğinde, glikoliz evresine geçer.

Karbonhidrat Glikoliz Olayında Rol Oynar

Glikoliz, vücudun glikojen (kas içinde saklanan karbonhidrat) ve ATP depolarını doldurmak için kan şekerini kullandığı olaya denir. Vücut spor salonunda antrenman yaparken her set için bu süreci tekrarlar. Glikoliz sırasında karbonhidratlar devreye girer. Setler arasında, kas hücreleri ATP'yi geri kazanmak için glikolitik yolu kullanır. Karbonhidrat tozu hızlı emildiği için bu süreçte kasları besler ve enerjisiz kalmalarını engeller.

Antrenman Sonrası Kasları Besler

Antrenman sonrası alınan besinlerin önemi birçok uzman ve antrenör tarafından sporculara hatırlatılmaktadır. Basitçe söylemek gerekirse, kasları tamir edip, eğitimleri takiben tükenmiş ve beslenmemiş kasları güçlendirmek kas gelişimi için önem arz etmektedir.

Genel anlamda en iyi karbonhidrat tozu kullanım tipi ise kişiden kişiye ve ulaşılmak istenen amaca göre değişim gösterebilmektedir.

Bu Yazıyı Paylaşmak İster misiniz ?
E-Bülten
İndirimli ürünler ve fırsatlardan ilk önce siz haberdar olmak istermisiniz?
softtr® | Profesyonel E-Ticaret Sistemleri ile hazırlanmıştır.